Od
kojih faza se sastoji proces pisanja romana?
Ovde ću da pokušam da sažmem sva pitanja sa kojima se sukobljavaš dok pišeš jedan roman, pri čemu se neću baviti psihološkim problemima, te kreativnim, tehničkim, psihološkim blokadama. Dakle, tom psihološkom stranom u procesu pisanja se ne bavim izdvojeno iz celokupnog procesa, ali budući da sam sama na razne načine u toku svog rada prolazila kroz procese pisanja romana, svesna sam kakvo emotivno, pa i fizičko stanje pisanje takve forme zahteva.
Sva pitanja oko pisanja romana razvrstala sam u tri faze pisanja romana koje dalje podrazumevaju neke pojedinačne faze. Pitanje izdavaštva nakon napisanog romana i plasiranje knjige je jedna od tema koje smo spontano pokrenule na kursu Napiši roman koji držim. U tom kontekstu sam se setila Vesne Goldsvorti koja je u jednom intervjuu za Artbox portal rekla da je ona dok piše potpuno fokusirana na pisanje i ni malo ne razmišlja o bilo kakvoj recepciji romana. Kad završi i te kako se bavi marketingom, promocijom i svim onim što plasiranje knjige podrazumeva. Tad mi je bilo jasno da je to, ukoliko postoji, savršen recept za process pisanja romana. Međutim te dve etape, period pisanja i period nakon pisanja nisu jedine dve etape koje ja smatram da postoje u procesu pisanja romana već da su u pitanju tri faze.
Pripremna faza pisanja romana
Prva faza je priprema pisanja romana koja podrazumeva i praktičnu i kreativnu fazu. Praktična faza postoji iz razloga što nam pitanja koja ona zahteva služe da nam pomognu ne samo psihološki da nas motivišu, ili ne daj bože demotivišu, ali da nas odrede u kom pravcu hoćemo da ide naša priča. Na mom programu Napiši roman mi se bavimo na prvom času upravo kreiranjem ogovora na ta pitanja:
koja je ciljna grupa koja bi čitala naš roman, koji je moj omiljeni domaći a koji pak svetski izdavač koji bi volela da izda moju knjigu, koje je idealno mesto na kojem se čita moj roman, kako bih volela da izgledaju stranice, korice mog romana
Nakon toga dolazi kreativna priprema koja podrazuumeva kreiranje same ideje, likova, strukture, hronotopa. Dakle, svih pojedinačnih elemenata romana. To radimo na drugom susretu. Kada ih kreiramo, kada napravimo dobru sponu među svima njima, pripremu zaokružimo tako što ispišemo našu priču u formi sinopsisa i na taj način se jako dobro pripremimo za pisanje romana, koje onda teče mnogo lakše i bolje, a samim tim psihološki procesi vezani za stvaranje su mnogo bezbolniji.
Središnja faza pisanja romana
Središnja faza, koja podrazumeva samo pisanje ima unutar sebe takođe dve faze. Samo pisanje smo olakšali pripremnom fazom jer imamo utaban put kojim pišemo, iako umemo sa njega i da odstupimo ukoliko u tom procesu shvatimo da neke elemente treba da promenimo jer nam je priča tako (po)kazala. U ovoj fazi nekim stvarima koje se takođe tiču samog pisanja mi se u tom trenutku ne bavimo: ne uređujemo tekst, dakle, ne bavimo se toliko ni jezikom u smislu da tražimo najbolji mogući način za izraz, ne bavimo se dakle sintaksom, ne bavimo se leksikom, gramatikom, interpunkcijom jer to su sve stvari kojima se bavimo u drugoj fazi ove središnje faze koja podrazumeva – editovanje. Rad po fazama omogućava nam da se oslobodimo pa tako u fazi pisanja niti raspravljamo, niti razmišljamo o izdavaču, niti o koricama, niti o karakteru, niti o interpunkciji. Dakle, vi kada pišete sami, ako niste podeljeni po ovim fazama, sva pitanja kojima se u trenutku pisanja bavite a na koja nemate odgovore vas preplave i onda se umorite od pisanja, više ni ne nastavljate i tako dalje.
Završna faza pisanja romana
Proces pisanja romana treba samo bukvalno reorganizovati i u određenoj fazi pisanja biti posvećen onome što ta faza zahteva. Posle pisanja i editovanja dolazi ta završna faza gde smo sigurni da je naš tekst sasvim solidan za objavu i tek onda se bavimo time kako će izgledati sam prelom, korice, na koji način hoćemo da promovišemo knjigu, ko da nam izda. Stvari nisu tako jednostrane kao što su bile pre jer sada postoje pregršt mogućnosti da vi budete kreatori plasiranja vaše knjige i da vi utičete na recepciju vaše knjige. Samim tim možda je sada ova treća faza, koju su za vas obavljali neki drugi, mnogo više u vašim rukama i tu mnogo više možete da ispoljite neki stepen autentičnosti, kreativnosti i time da vaša priča bude jedan zaokružen proces koji će biti vaš autentičan izraz.
Šta može da se desi s našim romanom ako ne pišemo po predloženim fazama?
Ukoliko ne organizujemo pisanje romana na ovaj način – koji sam ja na osnovu prakse i teorije osmislila i koncipirala, kako bih polaznicima mog programa Napiši roman olakšala proces pisanja – to je proces koji zahteva mnogo toga od nas a može da nas preplavi, pa da ne dođemo ni do desete stranice pre nego što odustanemo. Shvatila sam da je i meni koja sam inače jako dobro organizovana u nekim trenucima bila potrebna organizacija ove vrste da bih ne samo dovršila process pisanja romana, već da bih u svakoj fazi tog procesa uživala.
Ukoliko želiš pomoć u procesu kreiranja romana, prijavi se OVDE na edukativni program Napiši roman. Ili mi piši u KONTAKT
Poslušaj ovaj tekst na linku: